Logo

ANDRZEJKI PRUDNICKIEJ GRUPY PaT

Dnia 25 listopada br. w sali gimnastycznej II LO im. Stefanii Sempołowskiej w Prudniku odbyły się po raz drugi ANDRZEJKI PRUDNICKIEJ GRUPY PaT zorganizowane przez PaTPORT Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku.

Zajęcia PaTPORTU prowadzone są metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej i koordynowane przez Eksperta PaT-u Marzannę Zawadzką-Ciępkę w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno-Profilaktycznego Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”.

W spotkaniu uczestniczyli wolontariusze z PaTPORT-ów szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku oraz Zespołu Szkół w Głogówku. Zaproszono ich do wzięcia udziału w różnorodnych formach warsztatowych: teatralnej (instruktor Szymon Kułakowski z Fundacji Ekologicznej Arka), plastycznej (instruktor Agata Wilczek plastyk Prudnickiego Ośrodka Kultury), gastronomicznej (instruktor Agnieszka Światłowska nauczyciel przedmiotów gastronomicznych), fotograficznej (instruktor Bogusław Zator redaktor Gazety Prudnik 24), dziennikarskiej (instruktor Jan Poniatyszyn redaktor Radia Opole), tanecznej (Aleksandra Hindera właścicielka Szkoły Tańca „ADAMANT”), samoobrony (instruktor Artur Buczek nauczyciel przedmiotu samoobrona).

Andrzejki rozpoczęły się od rana na wzór „Przystanków PaT”, gdzie na początku wolontariusze wybierali warsztaty, w których chcieli uczestniczyć realizując swoje pomysły i umiejętności. O godzinie 1500 rozpoczęła się Uroczysta Gala, którą zaszczycili zaproszeni goście: Wicestarosta Krzysztof Barwieniec, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Prudniku Anna Wojtczak, Komendant Komisariatu Policji w Głogówku kom. Mariusz Bednarski, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Prudniku asp. sztab. Janusz Bojkowski oraz funkcjonariusze Zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii: podkom. Katarzyna Żegleń i mł. asp. Tomasz Kukułka.

Początek Gali zainaugurowano wykonaniem hymnu PaT-u „Nie wracamy jeszcze na Ziemię” Jarosława Chojnackiego w wykonaniu Małgorzaty Majewskiej uczennicy klasy gastronomicznej ZSR. Następnie każda z grup, pod kierunkiem profesjonalnych instruktorów przystąpiła do przedstawienia efektów swojej pracy. Na początku wystąpiła grupa gastronomiczna, która podczas degustacji częstowała wszystkich własnoręcznie wykonanymi wyrobami w postaci wykwintnych, niespotykanych, wybornych naleśników w wersji na słodko i słono.

Następnie grupa taneczna zaprezentowała egzotyczną salsę, która wprawiła widzów w energetyzujący nastrój. Z kolei spektakl alternatywny wywarł niesamowite wrażenie przedstawiając możliwości wykorzystania odpadów w świecie artystycznym. Kolejny warsztat, który wszystkich oczarował, to wystawa wykonanych prac plastycznych techniką enkaustyki - malowanie ciepłym woskiem oraz monotypii - odbitki ze szklanej matrycy. Na zakończenie zaprezentowały się dwa warsztaty: fotograficzny i dziennikarski, które stworzyły oprawę medialną przedsięwzięcia. W trakcie poszczególnych prezentacji uczennice Oliwia Łukaszewicz i Małgorzata Majewska umilały czas utworami muzycznymi.

Po podsumowaniu rezultatów pracy warsztatowej, zaproszono uczestników do wspólnej zabawy rozpoczętej tradycyjnie „Belgijką”, której towarzyszyło wiele atrakcji.

Prezentowane warsztaty, to bardzo dobre rozwiązanie dla szkół ponadgimnazjalnych w zachęcaniu uczniów do inicjowania działań w obszarze profilaktyki uzależnień metodą twórczej profilaktyki rówieśniczej. W każdej szkole może powstać PaTPORT, którego działalność wpisze się w Program Wychowawczy i Profilaktyczny Szkoły oraz upowszechnianie idei wolontariatu. Najbardziej istotne dla wszystkich PaTPORT-ów jest promowanie przez młodzież spędzania wolnego czasu bez przemocy i uzależnień. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać na rzecz drugiego człowieka.

Przedsięwzięcie odbyło się w ramach partnerskiego projektu Starostwa Powiatowego w Prudniku i Komendy Powiatowej Policji w Prudniku pn. „Życie pełne BLASKU”, dofinansowanego ze środków Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpiecza i przyjazna szkoła”

Powrót do przeglądania aktualności

Baner

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2021 Powiat Prudnicki

System CMS Logotyp Inspiracyjny Admin Projekt i wykonanie Logotyp Webinspiracje