Logo

Kurs podstawowy pierwszej pomocy

W dniach 16-17 grudnia br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku przeprowadzano kurs podstawowy pierwszej pomocy, dla 30 uczniów prudnickich szkół ponadgimnazjalnych.

Podczas dwóch dni w trzech grupach szkoleniowych, prowadzonych przez Instruktorów Pierwszej Pomocy PCK uczniowie poznali podstawy prawne, etapy i zasady udzielania pierwszej pomocy, nauczyli się kiedy ewakuować poszkodowanego,  jak bezpiecznie odwracać na wznak, jak postępować z poszkodowanym nieprzytomnym oddychającym (w tym układać w pozycji bezpiecznej) i jak skutecznie - zgodnie z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji 2015 - wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową  (na manekinie). Uczestnicy kursu dowiedzieli się jak poradzić sobie w przypadku bólu w klatce piersiowej u poszkodowanego, zakrztuszenia, krwotoków, ran (również z ciałem obcym), amputacji, zmiażdżeń, oparzeń, urazów kostno-stawowych, w tym przy podejrzeniu urazu kręgosłupa, omdleniu czy ataku drgawek. Zajęcia prowadzone były w formie wykładów i ćwiczeń praktycznych. Kurs zakończył się egzaminem, który wszyscy zdali otrzymując zaświadczenie certyfikowane o ukończeniu kursu (certyfikat Europejskiego Referencyjnego Centrum Nauczania Pierwszej Pomocy).

Kurs został zrealizowany w ramach projektu „Życie pełne BLASKU” dofinansowanego ze środków Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.

Powrót do przeglądania aktualności

Baner

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2021 Powiat Prudnicki

System CMS Logotyp Inspiracyjny Admin Projekt i wykonanie Logotyp Webinspiracje