Logo

Prudniccy wolontariusze wśród „NAJWSPANIALSZYCH” w Gdańsku

W dniach 16-18 czerwca 2017 r. w Gdańsku odbył się XXIII Ogólnopolski Finał Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, którego organizatorami byli: Miasto Gdańsk oraz Chorągiew Gdańska Związku Harcerstwa Polskiego.

Pomysłodawcą Konkursu jest Fundacja „Świat na Tak” z siedzibą w Warszawie. Celem Konkursu jest promowanie prospołecznych postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu. W Finale uczestniczą wolontariusze – „Najwspanialsi” z Polski, finaliści i laureaci konkursu „Ośmiu Wspaniałych” wraz z opiekunami. W gronie zaproszonych gości znalazła się siódemka wyróżnionych wolontariuszy prudnickiej edycji konkursu: Karolina Kuczman - uczennica ZSR w Prudniku, Natalia Elmerych, Wiktoria Kamińska, Justyna Marzotko, Monika Mazur, Wiktoria Pękala - uczennice ZSO nr 1 w Prudniku i Karolina Tomczyszyn - uczennica z CKZiU w Prudniku. Grupa wyjechała pod opieką pani Anny Wojtczak Naczelnika Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Prudniku oraz Marzanny Zawadzkiej-Ciępki, Wojewódzkiego Koordynatora Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”.

Bardzo miłym zaskoczeniem było gorące powitanie delegacji z Prudnika przez wolontariuszy i opiekunów z całego kraju. Wyrazili oni ogromny szacunek i podziw za profesjonalną logistykę ubiegłorocznej XXII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Samorządowego Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” podkreślając, że była to wyjątkowa, najwspanialsza i najlepiej zorganizowana edycja konkursu.

Gdańsk - piękne miasto na pograniczu trzech kultur na obszarze Żuław Wiślanych i Pojezierza Kaszubskiego. Rozkwit swój zawdzięczał położeniu u ujścia Wisły. Włodarze miasta przygotowali różne atrakcje, które były podziękowaniem za całoroczną, bezinteresowną pracę w wolontariacie.

W pierwszym dniu pobytu młodzież udała się na Westerplatte, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem i odbył się apel poległych żołnierzy II Wojny Światowej. Na zakończenie dnia wolontariusze uczestniczyli w wieczorze integracyjnym w Twierdzy Wisłoujście.

W drugim dniu pobytu odbyła się gra miejska, w trakcie której wolontariusze zwiedzili najciekawsze zakątki Gdańska, m.in. Bazylikę Mariacką, Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk – Ratusz Głównego Miasta i Muzeum Bursztynu oraz Hewelianum. Obejrzeli również wystawę w Europejskim Centrum Solidarności, prezentującą najnowszą historię miasta. Wieczorem w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się Uroczysta Gala Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, podczas której nagrodzono laureatów oraz wyróżnionych.

Niezmiernie miło jest, że w tym zaszczytnym gronie znalazła się uczennica KAROLINA KUCZMAN, uczennica II klasy mundurowej II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku, która otrzymała wyróżnienie. Karolina pełni funkcję gospodarza „Powiatowego Klubu Ośmiu” przy ZSR w Prudniku. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

Laureaci oprócz gratulacji i życzeń otrzymali z rąk Wiceprezydenta Gdańska Piotra Kowalczuka i Prezes Fundacji „Świat na Tak” w Warszawie Joanny Fabisiak dyplomy i statuetki wykonane ze srebra i bursztynu.

Zwieńczeniem Finału „Ośmiu Wspaniałych” była Msza św. w Bazylice Mariackiej, w intencji ,,WSPANIAŁYCH POLSKI”, podczas której nastąpiło podziękowanie wolontariuszom za bezinteresowną, niezłomną pracę oraz otwarte serca dla potrzebujących.

Pobyt zakończył się kontaktem z plażą i morzem, który dla części wolontariuszy był pionierskim i niezapomnianym przeżyciem.

Kolejny Finał konkursu odbędzie się także nad morzem, w mieście Trzebiatów w województwie zachodnio- pomorskim. Podczas pożegnania zapytano „Kiedy ponownie Prudnik zorganizuje Galę Wolontariatu?”

Powrót do przeglądania aktualności

Baner

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2021 Powiat Prudnicki

System CMS Logotyp Inspiracyjny Admin Projekt i wykonanie Logotyp Webinspiracje